Pomiar pyłu zawieszonego PM 2.5 we wrześniu i w październiku 2023 roku
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Siemowie
Ochłodzenie powietrza niesie zasobą konsekwencje większej ilości zanieczyszczeń w atmosferze. W ostatnim tygodniu przy ujemnych temperaturach, odnotowano bardzo wysokie wartości pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5.
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących przez miesiąc październik dokonywali pomiaru pyłu zawieszonego PM 2,5 na terenie Gostynia oraz powiatu gostyńskiego.
Wrzesień już za nami, ciekawe jakie mamy powietrze w naszym powiecie? Do pracy zabrała się klasa 1d turystyczno-językowa, która pod opieką nauczyciela geografii i chemii monitoruje powietrze, bada wodę cieków gostyńskich.
W czwartek 24 marca uczniowie klasy 1c gościli na innowacji geograficznej młodszych kolegów szkoły podstawowej. Dzielili się wiedzą na temat zmian klimatu spowodowanych zanieczyszczeniem atmosfery.
11.01.2022 rok, godziny poranne, temperatura -7 st C, wysokie ciśnienie 1022 hPa, bezwietrznie. Nad miastem unoszą się dymy z domów jednorodzinnych i zakładadów.
Pomiary pyłu zawieszonego PM 2,5 - grudzień 2021.
Podczas zajęć terenowych uczniowie klasy 1c badali pył zawieszony PM 2,5.
Na podstawie badań powietrza w naszym powiecie, zauważamy podwyższone wartości pyłu zawieszonego PM2,5. Jest to mocno zauważalne w godzinach wieczornych, przy ogrzewaniu domów jednorodzinnych.
Przed nami sezon grzewczy, zastanawiamy się, czy w tym roku jakość powietrza w naszym powiecie ulegnie poprawie. Na obecną chwilę możemy cieszyć się powietrzem bez dymu, aby jak najdłużej temperatura była ok. 20 C.
Podczas emisji niskiej – spalania w piecach przydomowych niskiej jakości węgla, innych szkodliwych produktów, do atmosfery dostają się szkodliwe pyły, które mają zły wpływ na nasz układ oddechowy.
Podczas lekcji informatyki, w ramach działającej w szkole Ekopracowni, uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne, które stanowią swoisty raport klimatyczny z prawie całego kraju. Zapraszamy do zapoznania się z jedną z nich.
Przedstawiamy wyniki pomiarów jakości powietrza w powiecie gostyńskim, które wykonano w poszczególnych rejonach w dniach 25 i 30 października 2020 roku.
Po dłuższym czasie przerwy spowodowanej epidemią wreszcie wracamy do ponownego monitoringu pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 na terenie naszego powiatu.
O jakości powietrza w naszym regionie decydują także masy powietrza napływające nad Wielkopolskę. Korzystne dla nas ze względu niskiego stężenia pyłów PM10 i PM 2,5 są wietrzne dni i noce, wtedy wartości pyłu zawieszonego są w normie.
Przedstawiamy wyniki pomiarów jakości powietrza w Gostyniu i Kunowie, które wykonano w poszczególnych rejonach w dniach 28 i 29 listopada 2019 roku.
W czwartek 10 października 2019 r. uczniowie klasy 2B pod opieką pani Katarzyny Miedziarek wzięli udział w Młodzieżowym Kongresie Klimatycznym w Poznaniu, gdzie zaprezentowali pracę szkoły na rzecz ochrony środowiska Powiatu Gostyńskiego.
Od września 2018 roku w ramach działań Ekopracowni monitorowano zapylenie powietrza pyłem PM 2,5 i PM 10. Po przeanalizowaniu wyników można stwierdzić, że normy przekroczone zostały przede wszystkim w okresie grzewczym, od listopada do marca.
Strona 1 z 2