Poznaj Polskę – wycieczka młodzieży: Gdańsk-Gdynia-Sopot

W dniach 4-5 października 2022 młodzież gostyńskiego Liceum, odbyła wycieczkę do Trójmiasta. Wyjechaliśmy wcześnie rano by w pierwszym dniu dotrzeć do Gdyni, miejscowości, która w trzy lata przeistoczyła się z osady rybackiej w miasto portowe.

Podziwialiśmy historyczny układ urbanistyczny, spacerowaliśmy Skwerem Kościuszki oraz nabrzeżem portu jachtowego podziwiając żaglowce Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Zwiedziliśmy akwarium gdyńskie i okręt ORP Błyskawica. Następnie udaliśmy się do Sopotu popularnego już w XVIIIw. nadmorskiego kurortu, obecnie znanego uzdrowiska i miasta festiwalowego. Tam spacerowaliśmy po najdłuższym molo w Europie (512m), plaży i centrum miasta. Na zakończenie dnia udaliśmy się na wspólny posiłek, a po nim na spacer nad jeziorem tuchomskim i nocleg w urokliwym dworku.

Drugi dzień rozpoczęliśmy śniadaniem, a po nim zwiedzanie Gdańska - tysiącletniego grodu i znanego portu nad Zatoką Gdańską, który odegrał dużą rolę gospodarczą i kulturalną w dziejach Europy. Zobaczyliśmy Westerplatte - przyczółek bohaterskiej obrony Polski we wrześniu 1939 roku i pomnik Obrońców Wybrzeża. Następnie zwiedziliśmy starówkę gdańską -  miasto w zasięgu obwarowań: bramę wyżynną, ul. Długą, Fontannę Neptuna, Długi Targ, Dwór Artusa, złotą kamienicę. Zwiedziliśmy również Katedrę Najświętszej Marii Panny i weszliśmy na wieżę kościoła z której podziwialiśmy panoramę Gdańska, port i mariny. Później spacerowaliśmy promenadą nad Motławą podziwiając zabytkowy żuraw gdański i muzeum MS Sołdek, by na zakończenie intensywnego dnia udać się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie zobaczyliśmy wystawę główną, zajmująca powierzchnię ponad 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Wystawa ta to opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Przed powrotem do Gostynia zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Nasz wyjazd został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Poznaj Polskę. Organizatorem naszej wycieczki był pan Mateusz Matysiak i biuro podróży Moana, a opiekunami pani Nina Lytvynenko i pan Tomasz Banaszak.