Wymiana z Francją 2014

„100 lat po wybuchu I wojny światowej” – pod takim hasłem odbyła się polsko-francuska wymiana młodzieży. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili swoich przyjaciół z Liceum Galileusza w Franqueville-Saint-Pierre, by wspólnie uczyć się historii, poznawać kulturę oraz tradycje Polski i Francji. Europejski charakter projektu podkreślał fakt, iż młodzież porozumiewała się w języku angielskim – zarówno w szkole, jak i w rodzinnych domach francuskich gospodarzy.

W programie znalazło się wiele atrakcyjnych propozycji – uczestnicy mogli przyjrzeć się lekcjom prowadzonym w Liceum Galileusza, obejrzeć specjalistyczne pracownie, zwiedzić Rouen – przepiękne, rodzinne miasto Gustawa Flauberta oraz spędzić wspólnie czas z francuskimi kolegami i ich rodzinami. Z wielką radością młodzież odwiedziła stolicę Francji, spacerując urokliwymi uliczkami i oglądając Paryż z perspektywy Sekwany oraz ciesząc oczy najsłynniejszymi zabytkami miasta.

Realizując główne hasło projektu, gospodarze zaprosili nas na przygotowaną przez uczniów wystawę oraz uroczystości upamiętniające Dzień Weterana w Sotteville Les Rouen. Młodzież zwiedzała także wspólnie pola bitew i Muzeum I Wojny Światowej w Peronne oraz projektowała polsko-francuski pomnik wojenny.

W czasie pobytu nie zabrakło również rekreacji – uczniowie integrowali się w centrum rozrywki „Docks laser” podczas wspólnych zabaw i gier, robiąc zakupy czy korzystając z atrakcji gigantycznego wesołego miasteczka. W przeddzień wyjazdu mogliśmy podziwiać niezwykle urokliwe – i wyjątkowo słoneczne – nadmorskie miasteczka Honfleur i Deauville, z bajkową architekturą oraz szeroką, piaszczystą plażą.

Ostatniego wieczoru zostaliśmy pożegnani przez francuskich przyjaciół, nauczycieli i rodziców, którzy ugościli nas pysznym ciastem. W dniu wyjazdu nie zabrakło łez, całusów, gorących wyznań; pozostały wspomnienia, zdjęcia oraz rozpoczęte przyjaźnie, które – miejmy nadzieję – rozwiną się wiosną podczas wizyty Francuzów w Polsce. Po dwudziestogodzinnej podróży autokarem wróciliśmy na Ojczyzny łono…

Pragniemy wyrazić wdzięczność Gminie Gostyń, Stowarzyszeniu Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu oraz Spółdzielni Mleczarskiej, na których wsparcie mogliśmy liczyć.

Karina Szymankiewicz
(opiekun wymiany)