Kolejna wymiana polsko-niemiecka za nami

W dniach od 9 do15 października 2016 r. odbyła się w nasze szkole wymiana polsko-niemiecka. Do Polski zawitali uczniowie z Joseph Bernhard Gymnasium w Türkheim. Naszych gości przywitaliśmy w budynku liceum późnym niedzielnym wieczorem.

W poniedziałek, oprócz oficjalnego powitania przez Panią Dyrektor,  goście mieli możliwość poznać naszą szkołę, wziąć udział w lekcjach. Zaplanowano także zabawy integracyjne, krótką lekcję języka polskiego oraz quiz o Polsce dla naszych niemieckich gości. Na zakończenie poniedziałkowego pobytu w szkole odbyły się zajęcia sportowe. Po obiedzie wybraliśmy się na gostyński basen.

We wtorek  odbyła się wycieczka do Wrocławia. Wspólnie zwiedziliśmy ZOO wraz z Afrykarium oraz nowo otwarte Hydropolis. Potem poszliśmy na Stary Rynek, gdzie zjedliśmy posiłek.

W środę rozpoczęliśmy dzień wspólnym udziałem w zajęciach lekcyjnych w naszej szkole. Następnie pojechaliśmy do Brzedni. Tam braliśmy udział w integracyjnych zajęciach sportowo-wojskowych, mieliśmy możliwość zmagać się z torem przeszkód, odbyć przejażdżkę samochodem wojskowym, czy poćwiczyć rzucanie toporkami do celu.

W czwartek zaplanowano wycieczkę do Kórnika i Poznania. W Kórniku zwiedziliśmy zamek, a w Poznaniu odbyliśmy spacer z przewodnikiem po Starym Rynku. Pani przewodnik przekazała nam wiele ciekawych informacji na temat Poznania. Następnie przeszliśmy do jednej z  galerii handlowych, gdzie zjedliśmy posiłek, a chętni mogli kupić pamiątki.

Piątek był dniem podsumowania spotkania i oficjalnego pożegnania niemieckich uczniów. Później odbyliśmy krótki spacer po Gostyniu, podczas którego pokazaliśmy gościom miejscowe zabytki - Kościół Farny i Bazylikę na Świętej Górze. Niektóre z nich uczestnicy wymiany mieli możliwość poznać podczas czwartkowej Gry Miejskiej, którą zorganizowali polscy uczniowie dla swoich niemieckich przyjaciół. W piątkowe popołudnie wzięliśmy także udział w rywalizacji kręglarskiej.

Wczesnym sobotnim rankiem zebraliśmy się w Gostyniu, aby pożegnać gości. Był to czas na ostatnie pamiątkowe zdjęcia i krótkie rozmowy. Następnie niemieccy uczniowie wraz z opiekunami odjechali do Poznania.

Ten tydzień każdy będzie ciepło wspominał. Choć pogoda nie dopisała, to zarówno polscy jak i niemieccy uczestnicy wymiany byli zadowolenie z zaplanowanych atrakcji. Był to też czas, kiedy nawiązaliśmy nowe znajomości i mieliśmy możliwość poćwiczyć swoje umiejętności językowe.

Kinga, II b

Organizatorzy wymiany i uczniowie bardzo dziękują za pomoc w realizacji projektu rodzicom, Starostwu Powiatowemu i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy.

Logo PNWM i DPJW