Ćwiczenia terenowe z geografii

W dniach od 15 do 16 października 2015 roku odbyły się badania terenowe z geografii w okolicach miejscowości  Łagowo w powiecie kościańskim. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas II z rozszerzeniem geograficznym wraz z opiekunkami p. Katarzyną Miedziarek oraz p. Anną Ptak-Sędziak.

Pierwszym punktem warsztatów było przygotowanie teoretyczne, które odbywało się w świetlicy schroniska. W międzyczasie poprawiły się warunki pogodowe i wyruszyliśmy w teren. Dokonaliśmy wielu pomiarów m.in. profilu glebowego, geomorfologicznego, deniwelacji prostej. Pobraliśmy próbki wody z jezior oraz innych cieków wodnych. Mierzyliśmy temperaturę i opady. Uczyliśmy się orientacji w terenie za pomocą  busoli oraz innych metod z wykorzystaniem elementów przyrody.

Wyczerpani długą trasą badań wróciliśmy do schroniska. Odzyskaliśmy siły, jedząc pieczone ziemniaki przy ognisku. Umilaliśmy sobie czas, śpiewając piosenki. Następnego dnia rano wyruszyliśmy poznawać miejscowe atrakcje turystyczne m.in. rzeźby lokalnego artysty i zabytkowy wiatrak. Cali i zdrowi, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Maria Tomiak, Magdalena Pietrzyk